Hayatımıza ışık olanlar, iyi ki varsınız.

Kurucu Başkanımız Prof. Dr. Sevgi OKTAY'ı Anma Etkinliğimizi aşağıdaki videodan tekrar izleyebilirsiniz.

Prof. Dr. Sevgi OKTAY'a ait derlediğimiz fotoğraflardan oluşan çalışmayı aşağıdaki videodan tekrar izleyebilirsiniz.

Kurucu Başkanımız Prof. Dr. Sevgi OKTAY'ı Anma Etkinliğimizdeki sunuma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Etkiliğe katılan, değerli meslektaşlarımızdan gelen anı köşemiz;

Etkiliğe katılan, değerli meslektaşlarımızdan gelen yorumlar; Değerli Sevgi hocamı ilk olarak lisans eğitiminde hocam olduğunda tanıdım, daha sonra uzun yıllar Diyabet Hemşireliği Derneğinde çok yakın ve yoğun birlikte çalıştık. Gece gündüz, hafta sonları, aralıksız çalışırken ve sonraki dönemde de hep benim için öğretici oldu. Vizyonu, birikimi, öngörüsü ve sevgisi-ilgisi ile her zaman rehberim oldu. Sayısız hemşireye öğrencilikten itibaren meslek yaşamının her aşamasında destekledi. Ulusal ve uluslararası çalışmalarda farklı bakış açısı ve vizyonu ile çevresindeki herkesi, her meslek grubu üyesini etkiledi. Öncüydü, ilericiydi, yenilikçiydi. Sayısız anılarla, öğrettikleri ile bize rehberlik etmeye devam ediyor ve edecek sevgili hocam.
Prof. Dr. Şeyda Özcan

Hem sesini hem de sözünü yükselten, zeki çalışkan, proaktif mükemmel bir liderdi. Hemşireler için önder, hepimiz için rol model olmuştur. Hemşireliğin yükselişinde katkısı iz bırakan bir iyi bir meslektaşımız olarak unutulmaz bir yerdedir.
Prof. Dr. Nevin Hotun Şahin

Sevgi hocamla bu şekilde ayrılmayı hiç kabullenemiyorum. Bu kadar güzel bir insanı bu kadar erken kaybetmek beni derinden etkiledi. Etrafımdaki çoğu insana dokunduğuna şahit oldum. Ve bunlara ben de dahilim. “Onu iyi ki tanıdık” demek kaldı bize. Böyle güzel bir insanı tanıyor olmak onunla yaşantılarımın olması benim için bir şans. Gidişini kabul edemedim. Geriye ondan anılarımız kaldı. Bir araya geldiğimiz mekanlar kaldı. Nurlar içinde uyusun hocam. Hocamı kaybettiğim gün kendini bana hatırlatmış olmalı o gün onu aramayı dilemiştim. Saygıyla anıyoruz.
Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi 2022 mezunu Mizgin Acar

Kıymetlimiz değerli Sevgi hocamız mesleğimiz için kendini adamış, dik duruşu, araştırmacı ruhu, sorunların çözümü için analitik düşünen, sorun çözen, hümanist, gerçek bir insandı. Onunla en son 2023 hemşirelik haftasında “birinci basamak hizmetlerde hemşireliği geçmişten günümüze tartışmıştık”. Sevgi hocama insanlığa mesleğimize tüm yaptıkları için minnettarım. Isıklarda uyusun. Her zaman kalbimde olacak saygı ile anacağım.
Prof. Dr. Ayla Bayık Temel

Değerli Prof. Dr. Sevgi Oktay hocamızı sevgi, saygı ve minnetle anmak isterim. 1992 yılında ilk dersimizde tanımıştım hocamızı. Okula başladığımızda ilk ders verilirdi konferans salonunda. İlk kez orada tanımıştım. Çok güzel bir sunum yapmıştı. Çok özenmiştim ve rol modelim olmuştu adeta. Yönetim dersimiz de çok güzel geçmişti ve hiç devamsızlık yapmadan hep onu izlemek isterdik. 1996 yılında da bana çalıştığım Şişli Etfal Hastanesinde süpervizör hemşire olma teklifi gelmişti. Prof. Dr. Nevin Hotun Şahin’e hocama giderek acaba yapabilir miyim diye sormuştum. Bunun üzerine hocam beni Sevgi hocama yönlendirdi. Sevgi hocam hemen bana kendi hazırladığı bir referans mektubu hazırladı ve imzaladı hala bir mektubu saklıyorum. Benim için çok özel bir davranıştı. Hocam beni hiç tanımıyordu ama bana gönülden inanmıştı ve sende liderliğe inanmalısın demişti. Hocam sayesinde liderlikle tanıştım şimdi Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanıyım sayın hocam rahat ve huzurla uyu…
Prof. Dr. Ayla Ergin

Saygı değer Sevgi OKTAY hocamız, Tuğba ULOCAK KÖSE hocamın hocasıydı. Tuğba hocamız vesilesiyle kendisini tanıdım. Sevgi hocamızın ölümü, sadece bir kayıp değil, aynı zamanda özverisi, bilgeliği ve insan sevgisiyle dolu bir hayatın sona erişidir. Sevgi hocamız, sadece mesleki bilgisiyle değil, aynı zamanda vizyonuyla geçmiş ve gelecek nesillere ilham veren bir hocamız olarak her daim hatırlanacak. Onun emanet ettiği değerleri yaşatarak, mesleğimize ve insanlığa olan katkısını hep hatırlayacağız. Mekânı cennet olsun, hepimiz onun öğretileriyle aydınlanmış bir şekilde ilerleyeceğiz.
Ufuk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu 4.sınıf öğrencisi Arif TANRIVERDİ

Sevgi hocamızdan öğrendiklerim: “Perihan Velioğlu’nun öğrencisiyim” diyerek kendini tanıtmasından vefayı, Dik duruşu ve ayakları yere basarak yürüyüşünden özgüveni, Mesleğe ve meslektaşlarına sahip çıkışıyla adanmışlığı, Çok yönlü çalışmaları ve bitmez enerjisiyle çalışkanlığı, Sorunlara yaklaşım biçimiyle yılmadan mücadele etmeyi, Hayvan sevgisinin bazen tüm sevgilere baskın olabileceğini, Pratik çözümlerle iş bitiriciliği, Öğrenme ışığı gördüğü herkesi sabırla kucaklamayı ve daha sayamayacağım pek çok şeyi öğrendim. Mesleğimizin duayenlerinden birini bu kadar ani bir şekilde kaybetmenin hüznünü yaşıyorum. Ama ondan öğrendiklerimi öğretmek borcumdur. Işığını yaymaya ve taşımaya devam edeceğiz hocam. Huzurla uyu… Binlerce öğrencilerinizden biri,
Doç. Dr. Sevim Ulupınar

Sevgi Oktay hocamızla Diyabet Hemşireliği Derneği ve Evde Bakım Derneği faaliyetleri nedeniyle iletişimimiz olmuştu. Ancak hemşirelik mesleğinin gelişimi, eğitiminin iyileştirilmesi için yaptığı çalışmalar ve çabalarını yakından izliyordum. Genç meslektaşlarımıza rehberlik edecek , ışık tutacak çalışmaları için minnettarız. Mekânı cennet olsun.
Prof. Dr. Ayfer Karadakovan – Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi- İç Hastalıkları Hemşireliği AD.

Hocam, Can Hocam, Güzel Hocam, hocamızı 2016 yılında Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi’ne adım attığım zamanlarda tanıdım. Lisans eğitimimin bir döneminde bizlere vizyon katmak adına her hafta düzenlediği etkinliklerle tanıyorum. Düzenli olarak katılır ve ses tonundan, bir şeyleri anlatırken anlattığına olan inancını tonlamalarından hissederdim. Mezuniyetim sonrası iş hayatımı ve kariyerimi çizmemde bir akşam 21:00 sularında gelen telefon ve detaylı yönlendirmesi, rehber oluşu hafızamdadır. Hemşireliğin büyük hocası, büyük bir bilim insanı, bir o kadarda tevazu dolu kişiliği, anaç ruhu ve samimiyeti gibi önemli bireysel değerleriyle de hatırlayacağım. Sevgi Hoca toplum sorunları ve gündeme ilişkin düşüncelerini sosyal medya aracılığıyla bizlere aktarır ve farklı bakış açısı kazanmamıza bu yöndende katkı sağlayan bir Hocaydı. Hocamıza bizlere ve hemşirelik meleğine kattığı önemli değerler için minnet duyuyorum. Ruhu şad olsun…
İÜC/FNHF-Hemşirelik Esasları AD. Doktora Öğrencisi Ozan ACAR

Sevgili arkadaşım Sevgi’yi kaybettiğimiz günden beri kulağımda hep cümlelerine ”efendimmm”diye başlayan sesi ve çok güzel gülüşü çınlıyor. ”Vefa” kelimesine en çok yakışan bir meslektaşım olarak hiç unutmayacağım. Mesleğimize verdiğin katkılar hiç unutulmayacak güzel, şefkatli bakışların gülümseyişin ile seni hep hatırlayacağım…Erken gittin Sevgi’ciğim, acımız büyük…….
Prof. Dr. Hülya Okumuş

Ders aldığım değerli bir hocamdı. Korktuğumuz kadar saygı da duyardık. Öğretmedeki sabrı, güdüleyici tavrı ve istenilen bilgiyi ifade ettiğimizdeki yüzündeki onurlandıran ifadesi gözümün önünde. Sevgi hocanın öğrencisi olmaktan her zaman gurur duydum. Onun da bizimle gurur duyduğunu mezunlar derneği tarafından yapılan mezuniyet töreninde gördüm. Onu sevgi saygıyla hatırlayacağım.
1992 yılı mezunlarından Öğr. Gör. Saadet Özdemir

Mezunlar derneğinde gördüğümde çok heyecanlandım Çok ilgiliydi Fakülteden hiçkimse yokken o ayakta tek tek ilgilendi .Sevgi hnm sevgi doluydu ümit doluydu Bu meslekten eczacılık sektörüne geçmeme rağmen hiç peşini bırakmadım ; duruşu duruşum oldu Rush Üniversitesi ile bizi tanıştıran kişidir çok teşekkür ediyorum.
Tezcan Aydoğdu

Değerli, Kıymetli Sevgi hocamız ikinci sınıfta iken idol önder olarak benimsediğim, hemşireliği kavramamızı sağlayan, mezuniyet sonrası da hemşirelik mesleğinde izlediğim feyz aldığım hocamdı. Ruhun şad olsun, nurlar içinde uyu.
Prof. Dr. Feray GÖKDOĞAN

Rol model olmanın hakkını veren Sevgi hocamızı tanıdığım için çok şanslıyım. Işığıyla beni aydınlattığı, yüreğime ve hayatıma dokunuşları kattıkları için şükranlarımla… Mekânınız cennet olsun hocam
Rahime Aydın Er 97 Mezunu

Hiçbir öğretmenler gününde bu kadar hüzünlü olmamıştım…. Lisansüstü eğitimim esnasında aynı odayı uzun bir süre birlikte paylaşmak ne büyük bir şanstı… Bir şeylerle meşgul olsam da zihnimin bir köşesinde defalarca canlanan anılar durur… Durdukça aslında dayandığımız ne kadar büyük bir “dağ” olduğunu anlıyor ve hüznüm artıyor… Hemşireliği “maşa” ile tutanlardan değil, gerçek savunucusu Kıymetli Sevgi Hocam iyi ki sizi tanıma fırsatım oldu; bana hemşireliği, insan olmanın örneğini gösterdiniz. Huzur içinde uyuyun.
Dr. Öğr. Üyesi Serap Sökmen

”Birleşmiş Milletler Kalkınma Programını okumalısın” demişti en son konuşmamızda. Benim için çok kıymetli ve heyecanlandıran bir insandı. Tanışmamıza vesile olan HACER ERTEN hocamıza minnettarım.
Şerife Alp

Her zaman saygı, sevgi ve minnetle anacağım. Işıklar içinde uyu can hocam
Sakine Boyraz Özkavak